Transportordfører for Radikale Venstre, Andreas Steenberg:
Vi støtter billigere passagerbilletter
(artikel i Bornholms Tidende)
Af Jens Stubkjær
Jeg synes, Venstre skal tage det med i deres finanslovsudspil. Andreas Steenberg:
– Vi står ved det, vi spillede ud med, da vi var i regering. Vi er med igen. Vi har ikke ændret vores politik på det område.
Så klart lyder opbakningen fra Radikale Venstres transportordfører, Andreas Steenberg, til at staten skal yde et tilskud , så passagerbilletter til danske øer, herunder Bornholm, bliver markant billigere.
Ingen aftale
Den radikale økonomi- og indenrigsminister Morten Østergaard sagde i maj, at den daværende regering ville afsætte 133 mio. kr. om året fra 2017 til billigere færgebilletter til en række øer.
Morten Østergaard holder ferie, men om det siger Andreas Steenberg:
– Det var jo ikke noget, vi fik lavet en aftale om med et flertal i Folketinget. Så er det klart, at det ikke er sikkert, det bliver til noget, hvis ikke Venstre vil sætte penge af til det. Hans Christian Schmidt har jo været på Bornholm mange gange og sagt, at de vil skaffe penge til øerne, og det er jo sørgeligt, hvis ikke de vil det.
– Men hvad vil Radikale Venstre?
– Vi står selvfølgelig ved det, vi spillede ud med, da vi var i regering.
– Så i Radikale Venstre vil I stå ved det udspil, som I kom med før valget?
– Ja, da. Vi har ikke ændret vores politik der, og vi håber at den nye regering vil følge op på det, siger Andreas Steenberg til Bornholms Tidende og uddyber:
– Det er helt afgørende for alle øer i Danmark, at man kan skabe et fornuftigt liv for de mennesker, der bor på Bornholm og andre steder, og at priserne bliver lidt lavere. Ved at sætte færgepriserne ned, kan vores samfund godt give øerne en hjælpende hånd.
– Men pengene skal jo bare findes. Det er vigtigt for mange områder at få nogle investeringer, men det afgørende er om regeringsledelsen vælger, at det er det område, som skal have nogle ekstra penge.
– Man kan for relativt få millioner gøre noget, der gavner rigtig mange mennesker.. Det var derfor vi spillede ud med at afsætte yderlige penge. Uden for højsæsonen kan man sætte priserne markant ned for relativt få penge. Men det kræver, at nogen vælger at sætte penge ind dér, når det store puslespil skal laves.
– Hvem skal sørge for, at det sker?
– Jeg synes, Venstre skal tage det med i deres finanslovsudspil, når det kommer her i sensommeren. Nu er det jo dem, der har serveretten, og vi vil i hvert fald godt støtte op om det, slutter transportordfører for Radikale Venstre, Andreas Steenberg, der i øvrigt også er partiets ordfører for Landdistrikter og Øer.