Vi har gennem årene – med jævne mellemrum – fået henvendelser om, at »bilerne bliver stuvet sammen på dækket, så passagererne ikke kan komme ud«. Der er naturligvis tale om bildækket på Bornholmerfærgens hurtigfærger.
Glade var vi da en ny bekendtgørelse så dagens lys og trådte i kraft 1. februar 2012. I denne bekendtgørelse står nemlig:
»- At passagerer har direkte adgang fra og til deres siddeplads i motorkøretøjet, og at denne adgang kan ske sikkert.
– At passagerer fra deres køretøj har direkte og sikker adgang til og fra apteringsområder m.v.«
Det har været lidt vanskeligt, at få Søfartsstyrelsen til at beskrive denne del af bekendtgørelsen nærmere, men den 6/9 2012 har vi modtaget et brev, hvori det bl.a. hedder:
»Situationer, hvor passagerer skal kravle til og fra deres bil via en bagdør eller over et passagersæde, eller ikke kan komme fra deres bil til passagerområdet grundet andre køretøjer, vil eksempelvis ikke være foreneligt med den nye bekendtgørelse.
Når der tales om sikker adgang er det en helhedsvurdering, der skal lægges til grund; at adgang eksempelvis kan ske uden fare for påkørsel fra andre køretøjer, at der er foretaget skridsikring mellem køretøjer/til og fra apteringsområde m.v.«
Det har også været lidt vanskeligt for flere af vores medlemmer at konstatere, at Færgen arbejder ud fra samme regelsæt. Det har vi haft flere samtaler med Færgen om.
For at finde et modus vivendi har vi nu aftalt et møde i slutningen af oktober 2012 med de af Færgens medarbejdere, som forvalter bekendtgørelsen fra Søfartsstyrelsen og nogle af vores medlemmer, som (efter 1/2 2012) har oplevet ikke-tilfredsstillende »parkeringsforhold« ombord på Leonora Christina.
Der er mange, som har givet udtryk for, at vi mangler – og længe har manglet – den afklaring, som vi nu forventer at få. Men det er ikke ensbetydende med, at vi ikke har arbejdet aktivt for at få afklaringen.
Vi har til orientering lagt både bekendtgørelsen og Søfartsstyrelsens brev ind på vores hjemmeside (www.bornpass.dk).
Bornholms Passagerforening
16. september 2012
Bjørn Carlsen
Rønnevej 42, Bodilsker
3730 Nexø
Email: b.carlsen@tdcadsl.dk
Bilag: