Pågatoget var stuvende fyldt allerede

Bornholms Tidende 14.04.2015 af Jens Stubkjær

– Det er uforståeligt, at man fra “Christiansborgs” side vil tvinge en betydelig dårligere togtransport ned over hovedet på bornholmerne. Det er og bliver de svage grupper, der nu skal have det endnu sværere.

Sådan lyder det fra Passagerforeningens formand, Bjørn Carlsen, som er helt uforstående overfor, at staten nu tager den “gave” tilbage, som var en kompensation for at natruten blev nedlagt.

Pågatoget

Han finder ikke, at det er i orden at henvise bornholmsrejsende til det svenske Pågatog med skift til Øresundstog for at komme mellem Ystad og hovedstaden.

– Vi har haft et par stykker med Pågatoget til Trianglen (ved Malmø) og videre med Øresundstoget. De kan slet, slet ikke forestille sig, hvordan det vil blive, når alle de nuværende IC-Bornholm-brugere skal stuves ind i Pågatoget, siger Bjørn Carlsen og fortsætter:

– Der var ingen siddepladser allerede på nuværende tidspunkt. Turen var alt andet end afslappende, ikke mindst fordi der skal skiftes tog undervejs fra Ystad til København og retur.

– Turen gennem de skånske landskaber skal ikke blive en pine for bornholmerne. Det holder vi skarpt øje med, for så må Folketinget finde pengene til at genoprette IC-Bornholm.

Vi gider ganske enkelt ikke længere høre om, at der ikke er penge til den bornholmske transport.
Selvfølgelig er der det, hvis viljen til at behandle bornholmerne ordentligt og ligeværdigt ellers var til stede i Transportministeriet, hos transportministeren og i forligskredsen, slutter Bjørn Carlsen.

Share

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *


8 + to =