Kære Søren Christensen
Vi har meget svært ved at forstå din hensigt med at skrive følgende i din leder fredag den 8. maj 2015:
Alle var glade.
Ja, altså lige på nær Bornholms Passagerforening, naturligvis fristes man næsten til at skrive, for foreningen havde hellere set, at det var listepriserne, der blev sænket. Ikke gennemsnitspriserne.
Nuvel, det er vel den forenings opgave at optimere i alle forhold og at være skeptisk per definition, og det var formand Bjørn Carlsen også i aftes på TV2 Bornholm.
Det er ganske enkelt noget vrøvl at skrive, at ”foreningen hellere havde set, at det var listepriserne, der blev sænket. Ikke gennemsnitspriserne.” Uanset, om du har hentet teksten hos andre medier, havde det været betimeligt, at du havde stillet dig selv spørgsmålet: ”Hvorfor … og hvad betyder det ?”.
Det kan være, at grunden til at du skriver, som du gør, dybest set alene er, at du ikke har forstået, hvad konsekvenserne bliver for hr. og fru Kofoed, hvis ikke det bliver ændret således, at listepriserne også bliver nedsat.
Vi både var og er glade på Bornholms og bornholmernes vegne; men det faktum, at det alene er gennemsnitspriserne, som ministeren/ministeriet vil nedsætte, betyder, at bornholmerne i mange tilfælde kommer til at betale fuld pris for rejsen … ikke en krones nedsættelse !
Bornholmerne bestemmer temmelig ofte ikke på hvilket tidspunkt, de vil rejse. Hvis moster Oda i Odense skal fejres i anledning af sin 85-års fødselsdag, er det datoen på dåbsattesten, der er afgørende for rejsedatoen – og ikke om Færgen sejler med den ene eller anden rabat.
Når det samtidig er personer/en familie fra Bornholm, der kun rejser nogle få gange om året, så kommer de til at betale ”fuld pris”. Ingen nedsættelse af billetprisen for hr. og fru Kofoed. Er det rimeligt ?
Det mener vi ikke … og det burde der ikke være noget galt i, og det burde da slet ikke have medført, at lederen i Bornholms Tidende omtalte Bornholms Passagerforening i så uberettigede og negative vendinger. Der burde i stedet have stået, at ”det er godt, at Bornholm og bornholmerne har en vagthund, der kerer sig om, at bornholmerne får de vilkår, som de fortjener – og ikke bare bliver snydt endnu en gang”.
Med venlig hilsen
Bjørn Carlsen
PS ! Har også sendt mailen til Richardt Skovgaard, idet vi gerne vil have denne mail medtages på debatsiderne …