Pinligt eller pinligt?

Pinligt eller pinligt?

På det seneste kommunalbestyrelsesmøde (25. juni 2015) fremsatte Bente Johansen (R) et forslag til en udtalelse fra kommunalbestyrelsen til færge-forligspartierne i Folketinget.

Teksten var ifølge dagsordenen/referatet som følger:

»Foranlediget af god debat under passagerforeningens vælgermøde, ønsker jeg at fremsætte nedenstående hensigtserklæring til beslutning på førstkommende KB-møde i juni.

Kommunalbestyrelsen har vedtaget en vision om “Bright Green Island”. Den vision skal fastholdes. Vi ønsker, at vores fremtidige færger skal være miljørigtige. Vi foreslår derfor, at der arbejdes på, at de kommende færger skal sejle på LNG, og at der etableres et LNG-tankanlæg på Rønne Havn.«

Enhedslisten stillede et ændringsforslag, som kan ses på http://dagsorden-og-referater.brk.dk/Sites/Politiske_Internet/Internet/2015/InfRef7411.html#BREV2097074

Under forhandlingerne gav borgmesteren udtryk for, at det – efter hendes mening – ville være pinligt at komme med en sådan udtalelse så langt fremme i processen.

Da kommunalbestyrelsen den 9. oktober 2014 vedtog de bornholmske ønsker og krav til 3. færgeforlig, indgik følgende tekst om tonnageanvendelse:

»Tilpasset fleksibel og opdateret tonnage«

Det er mere end vanskeligt at se og forstå, at netop denne tekst ikke skulle indeholde:

»Vi ønsker, at vores fremtidige færger skal være miljørigtige«.

Vi opfatter, at de 23 medlemmer af kommunalbestyrelsen, som stemte imod en miljøpræcisering, således har stemt imod den tekst, som selv samme kommunalbestyrelse ellers vedtog den 9. oktober 2014.

Det er da pinligt, hvis noget er pinligt …

Den administrative tilføjelse ved sagsbehandlingen er der ikke plads til at kommentere her. Men den indeholder flere helt uforståelige informationer, som vi vil kommentere særskilt.

 

Bornholms Passagerforening

Bjørn Carlsen

  1. juli 2015

Rønnevej 42, Bodilsker

3730 Nexø

Share

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *


3 + = fem