Tillykke med Bornholmerflyets fem årsdag

Bornholms Passagerforening og Pendlergruppen under Bornholms Passagerforening ønsker DAT tillykke med Bornholmerflyets fem års fødselsdag i dag. Da Cimber Sterling indgav konkursbegæring den 3.5.2012 kl. 06.30 ved retten i Sønderborg var mange af vores medlemmer på vej til Bornholms Lufthavn for at flyve til København for at varetage deres arbejde, ligesom så mange andre dage før. Flyet afgik fra Bornholm, selvom selskabet reelt på det tidspunkt var konkurs. Efterfølgende blev flyet fjernparkeret og langsom gik realiteten op for passagererne og udfordringerne meldte sig – en dag de sjældent vil glemme.

Mange af vores medlemmer havde penge i klemme, nogle endda rigtig mange penge. Heldigvis trådte DAT til med ultrakort varsel og kunne flyve passagerer hjem samme dag om aftenen. Bornholms Passagerforening og Pendlergruppen har fra første dag samarbejdet med DAT om Bornholmerflyet og vi ser frem til mange gode år sammen endnu. Bornholm har brug for en fast og stabil flyrute til især København. Vi støtter derfor selskabet i forsøget på at finde en bedre løsning på de forhøjede afgifter i Københavns Lufthavn, som blev pålagt efter indenrigsterminalen blev lukket for to år siden. Rimelige billetpriser og høj frekvens er nøgleordene, for at støtte den bornholmske samfundsudvikling.

Fil 03-05-2017 08.25.01Bornholmerflyet 5 år

Share

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *


+ 2 = fem