For ikke så længe siden indførtes »DSB Orange Bornholm«, som ligestiller bornholmerne over vand og land på det »Orange« DSB-marked.
Bornholmerbussen har fulgt trop og har indført »Tilbudsbilletter på udvalgte afgange«. Der er tale om 3 forskellige prisniveauer, som prismæssigt matcher mulighederne i »DSB Orange Bornholm«.
Foreløbig gælder de 3 tilbudsmuligheder fra i dag (15/6 2011) til 14/8 2011
Ud over disse nye tilbudsbilletter med Bornholmerbussen, sælger Bornholmerbussen også billige endagsbilletter, som ikke mindst med stor fordel kan benyttes af personer ovrefra, som ønsker at besøge Bornholm på en enkelt dag for en absolut overkommelig billetpris. Passagerer ovrefra opnår nemlig, at endagsbilletten (inkluderet i prisen) giver ret til at køre rundt på Bornholm med BAT under hele dagsopholdet.
Disse endagsbilletter gælder mandage til torsdage samt på lørdage frem til 15/10 2011.
De beskrevne tilbud kan findes på Bornholmerfærgens hjemmeside.
Bornholms Passagerforening
15. juni 2011
Kirsten Lund-Hansen
Næstformand
Harbovej 125
3700 Rønne