Supplerende information til debatindlæg af 1/8 2011 om/til »Hvad oplever bornholmerne ???«

I juli 2011 skrev den bornholmske presse – foranlediget af informationer fra Kontaktrådets Sekretariat – at Villum Clausen målt på samtlige enkeltture over hele året 2010 har en rettidighedsprocent på 81,4%. Med de indlagte forudsætninger, er der ikke noget galt i tallet, men det er ikke den rettidighedsprocent, som bornholmerne oplever, og det er logisk.
En katamaranfærge klarer sig absolut kun tilfredsstillende i sommerperioden, mens der skal en super-konventionel færge til at klare rettidige afgange hele året.
Siden 2005 har vejret, færgeuheld mv. betydet, at Villum Clausen i vinterhalvårene ofte har måttet erstattes af en konventionel færge, typisk Povl Anker.
Når der indsættes erstatningstonnage, vil det altid betyde forlænget rejsetid – og sædvanligvis en mere besværlig transport, fordi bus/tog etc. også skal »omstilles«. Med kun 2 afgange om dagen, har det i stort omfang også den konsekvens, at rejsen aflyses/flyttes til en senere dato. Den samme konsekvens forekommer ikke tilsvarende i sommerperioden med flere afgange.
I gennemsnit ville rejsetiden ikke have været længere, snarere kortere, hvis Bornholm havde været betjent af en super-konventionel færge (med overfartstid 104 minutter Rønne/Ystad). En sådan færge kan sejle i næsten al slags vejr, og har en betydelig bedre komfort ved sejlads i dårligt vejr end en katamaranfærge kan tilbyde passagererne. Den nye hurtigfærge, Leonora Christina, vil kunne sejle under vejrforhold, som Villum Clausen ikke har kunnet, men om komforten vil være i orden, vil kun tiden vise. Rent statistisk kan vi imidlertid kun se på fortiden og dermed se på, hvor mange dage i vinterhalvåret Villum Clausen har været erstattet etc.
Det er absolut bedre, at have en driftsikker forbindelse med en super-konventionel færge, som vil tage en anelse længere tid, når man ellers kan regne med, at man næsten med 100% sikkerhed kommer frem til tiden.
Af indlysende grunde kan man ikke sammenligne vinter og sommersejlads. Derved kan man heller ikke rimeligvis udregne f.eks. Villum Clausens rettidighed baseret på helårsbases. Først og fremmest er der meget stor forskel på de 2 årstider, om katamaranfærgen kan sejle eller ej og dermed betjene bornholmerne. Hertil kommer, at med op til 6 afgange i døgnet om sommeren og kun 2 om vinteren, vægter den gode del af året op til 3 gange så meget, hvis sommer- og vinterhalvårene regnes sammen. Aflysninger, der stort set kun finder sted i vinterhalvåret, bliver ved at lægge sommerens »overvægt af gode afgange« sammen med vinterens »undervægt af dårlige afgange« undervurderet i forhold til dét, som bornholmerne faktisk oplever, når de skal rejse.
Vores statistik er udarbejdet efter nøjagtig samme tal fra Trafikstyrelsen, som er anvendt til at udregne den omtalte rettidighedsprocent på 81,4%.
Når der indsættes erstatningstonnage, vil det altid betyde forlænget rejsetid – og sædvanligvis en mere besværlig transport, fordi bus/tog etc. også skal »omstilles«.
Derfor bør den direkte modvægt til den beregnede rettidighedsprocent på 81,4% baseres på de »datoer, hvor der indsættes erstatningstonnage på en eller flere afgange og/eller med afgange forsinket med mindst 15 minutter«. Når forsinkelsen er på mindst 15 minutter, medfører det typisk en endnu større forsinkelse, når det endelige rejsemål nås.
I denne statistik ser vi helt bort fra årsagen til, at hurtigfærgen har måttet erstattes af konventionel færge (typisk PA). Det er den rejsende jo fuldstændig ligeglad med.
Det er alene forudsætningerne for statistikken, som er afgørende for resultatet. Ved at anvende nøjagtig de samme tal, som Trafikstyrelsen har udsendt, og som ligger til grund for de 81,4%, kommer vi i de 2 vinterhalvår (2009/2010 samt 2010/2011) frem til samme niveau, som har været gældende siden 2005, dvs. at der i gennemsnit indsættes konventionel færge, som erstatning i mellem 30 og 40% af de datoer, der hører med til vinterhalvåret (1/10 – 1/4).
Oversigt over vinterhalvåret 2009/2010 og vinterhalvåret 2010/2011
Vinterhalvåret
2009/2010
Vinterhalvåret 2010/2011
Gennemsnit
for de 2 vinterhalvår
Erstatning
indsat *)
49 datoer ud af 182
 = 26,9%
77 datoer ud af 182
 = 42,3%
126 datoer ud af 364
 = 34,6%
Inkl. »Forsinket«
fra og med 15 min.
62 datoer ud af 182
 = 34,1%
91 datoer ud af 182
 = 50,0%
153 datoer ud af 364
 = 42,0%
*) = konventionel færge (typisk PA) indsat på en eller flere afgange pr. en dato (uanset grunden til at konventionel færge er indsat, fordi kunden oplever længere transporttid (og mere besværlig samlet transport))
»Forsinket« opgjort efter samme princip (men erstatning indsat og forsinkelse på én og samme dato registreres naturligvis kun én gang).
Vi har set bort fra forsinkelser < 15 min., men alene set på forsinkelser > 15 min. = BAT-bus/Ystad-tog kan/vil ofte være kørt.
Skemaet viser den kendsgerning for indsættelse af erstatningsfærge, som bornholmerne har oplevet halvdelen af året, når de har skullet med Villum Clausen.
Vi er stadig af den opfattelse, at bornholmerne vil være bedst tjent med at have en superkonventionel færge, som sejler i stort set alt slags vejr.
Bornholms Passagerforening
1. august 2011
Bjørn Carlsen
Share

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *


+ tre = 5